• 3 głosów - średnia: 3.67
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[PORADNIK] Jak trenować i ewoluować pokemony tak, by było to najskuteczniejsze
#1

[Obrazek: GxeZzCy.png]

To chyba jedno z najczęściej zadawanych pytań odnośnie gry. Większość graczy zdecydowanie trenuje i ewoluuje pokemony od samego początku - i nie ma w tym nic złego, bo to przede wszystkim gra która ma nam sprawiać rozrywkę. Wiem jednak, że wielu graczom zależy na optymalnym wykorzystywaniu zasobów gry (stardust i candy) a jeszcze innym na pozostawieniu konkurencji w okolicy daleko w tyle. Przedstawię Wam dwie strategie: pierwsza będzie w zasadzie uproszczoną wersją drugiej i będzie skupiała się na optymalnym wykorzystaniu pyłu, a druga sięgnie dużo głębiej w kod gry i jest przeznaczona dla nerdów Duży uśmiech  Zaczynajmy!  

[Obrazek: eOMaSvV.png]
Gdy gra tylko stała się dostępna, wielu graczy postanowiło od razu trenować i ewoluować pokemony. To bardzo kuszące - łatwiej zdobywać GYMy, nowe ewolucje dodają sporo XP i szybciej pniemy się na wyższe poziomy, kompletując po drodze Pokedex. Postaram się jednak udowodnić, że warto być cierpliwym i trochę poczekać! 
[Obrazek: naYybKW.png]
Załóżmy, że złapałeś fajnego Bulbasaura. Potrzebujesz 25 candy, by go ewoluować w Ivysaura - i następnie 100, by mieć Venusaura. Najkorzystniej jest poczekać z ewolucją, aż będziesz miał wszystkie 125 potrzebnych candy. Brzmi masakrycznie? Co to daje?
Załóżmy, że Bulbasaura miałeś jako startera na 1szym poziomie. Trenowałeś go, uzbierałeś wreszcie 25 candy by ewoluować go w Ivysaura na poziomie dajmy na to czwartym. Następnie zbierasz 100 candy na tego wyczekiwanego Venusaura... Zajmuje to mnóstwo czasu, i nagle gdy już uzbierasz te 100 candy okazuje się, że znajdujesz bulbasaura o CP rzędu 200, a nie tak jak Twój starter - 14. Ewoluując takiego silnego bulbasaura zaoszczędzasz mnóstwo star dust i... Twojego czasu. Minusy? Twoje pokemony są długo słabe i nie masz zdobywać GYMów. Ale gdy już osiągniesz odpowiedni poziom z zaoszczędzonym pyłem i candies, Twój pokemon będzie o wiele silniejszy. Po pewnym czasie oczywiście i jeden i drugi osiągnie maksymalne CP - ale ten złapany z wyższym CP osiągnie to szybciej i taniej. Kiedy zacząć ewoluować pokemony? Im później tym lepiej - max cp dla dzikich poków to 30lvl, ale kto by tyle czekał. Najlepiej jest zacząć to robić od 20 poziomu.

Podsumowując: Cierpliwość popłaca. Wytrzymaj trochę, a będzie Ci dużo łatwiej trenować pokemony z zaoszczędzonym pyłem i candy. Powinno to dotyczyć zwłaszcza graczy, którzy nie kupują przedmiotów w sklepie za pieniądze/mają trudny dostęp do pokestopów. Później poziomy wbija się dużo wolniej i zaczyna brakować balli do łapania poków => mniej pyłu i candy!

[Obrazek: FDeLped.png]

Ostrzegam: Będzie długo, skomplikowanie, nudno i prawdopodobnie większość z Was będzie musiała wyjąć kalkulator. Jeżeli Cię to nie interesuje - przerwij czytanie teraz Duży uśmiech  Dla przeciętnego gracza nie ma to większego znaczenia - znaczenie będzie to miało tylko za parę lat, gdy wiele osób będzie miało maksymalny poziom i walki w gymach będą trudniejsze - decydować będą minimalne przewagi w statystykach pokemonów. Jeżeli użyjesz tej metody, uzyskasz maksymalnie statystyki lepsze o kilka do 10% Uśmiech dla większości jest to zupełnie zatem pomijalne.  

W Pokemon Go mamy do czynienia z trzema parametrami w kodzie gry dla każdego pokemona: Attack, Stamina i Defense. Atak i Obrona oczywiście liczą się w obliczaniu przez grę obrażeń w walkach - więcej ataku = więcej obrażeń, więcej obrony = mniej obrażeń. Stamina dotyczy natomiast HP danego pokemona. Im wyższa, tym więcej HP ma dany pokemon. CP pokemona jest obliczane właśnie w oparciu o te 3 statystki. Każdy rodzaj pokemona ma swoje podstawowe wartości tych statystyk. W poprzedni weekend omawialiśmy sobie Vaporeona. Jest to obecnie jeden z absolutnie najsilniejszych pokemonów - niech posłuży nam za przykład. W  grze ma on następujące podstawowe "ukryte" staty:

ATK 186
DEF 168
STA 260

Każdy Vaporeon w grze ma te same statystyki podstawowe.
 Jeżeli chcecie poznać bazowe statystyki reszty poków w grze, kliknijcie tutaj

Ale ale - dlaczego zatem każdy Vaporeon jest inny? Otóż każdy pokemon, poza tymi bazowymi statystykami posiada tak zwane IVs - Individual Values. To liczba od 0 do 15, która jest dodawana do każdej z tych statystyk. Jeżeli mówi się, że jakiś Vaporeon ma IV 15/15/15 oznacza to, że ma statystyki idealne i lepszych się nie da mieć. Pokemon o IV 8/6/7 jest za to "słaby", 10/11/10 przeciętny, itd. Jak łatwo się domyślić, Vaporeon o IV 15 będzie silniejszy, i jego max CP będzie wyższe!

No dobra, ale jak to wykorzystać? Otóż należy obliczyć IV dla swoich pokemonów i wybrać najlepszego. Nie zawsze jest to korzystne, bo pokemon "dziki" z wysokim CP za lvl może mieć słabsze IV niż pokemon dużo słabszy którego złapaliśmy na niższym lvl. Zatem trening pokemona z dobrymi IV może być wymagający. Czy warto? Sami zdecydujcie.

[Obrazek: mfAIMke.jpg]

Jak policzyć IV? Polecam ten kalkulator online. Obsługa jest intuicyjna - wybieracie rodzaj pokemona, uzupełniacie CP i HP, koszt treningu, i zaznaczacie czy był trenowany czy nie. Otrzymujecie następnie informacje o szacowanych IV danego pokemona. Dla przykładu, okazało się że Eevee którego złapałem na 6 poziomie jest idealny w 95%, a ten którego złapałem z wysokim CP dzisiaj - ma bardzo słabe IV. I tutaj do Was należy decyzja, czy pójdziecie ciężką drogą i będziecie trenować pokemona o słabszym CP ale idealnych IV, czy pójdziecie łatwą drogą i się nie będziecie tym przejmować Uśmiech Pamiętajcie, że IV nie są w tej grze aż tak istotne. Pokemon z idealnymi IV będzie tylko o kilka % silniejszy od pokemona z przeciętnymi wartościami IV - ale na maksymalnym poziomie będzie to kiedyś miało znaczenie. Decyzja należy do Was!

Mam nadzieję, że poradnik wyjasnił wiele wątpliwości. Jeżeli macie jeszcze jakieś pytania - piszcie.
#2

Cóż, myślę, że warto po prostu czekać do 30lvl, zbierać co najciekawsze okazy i wtedy zadecydować którego pokemona trenować.
[Obrazek: PGPLF-2pn_apesqnx.png]
#3

Tak ja robię Uśmiech Mam naskładane już na ewolucję i trening Eevee itd, ale wciąż czekam na lvl 30 Uśmiech
#4

Ło stary, szacuneczek za takie strony i porady! Ze swojej strony dodam, że pokemona z idealnym IV opłaca się mieć, gdy ma też dobre bazowe statystyki (typu Snorlax, Dragonite itp.). W innym przypadku szkoda na to czasu, bo i tak przegra z OP czempionami i lepiej pakować w tego z największym CP Uśmiech
#5

Podpowiesz mi jeszcze, jak interpretować wyniki kalkulatora? 

Przykładowo ten Drowzee 
[Obrazek: Desktop_2016-07-22_00-07-26-142.jpg]
[Obrazek: PGPLF-2pn_apesqnx.png]
#6

Po ewolucji eevee, który ma 95%, przykładowo vaporeon będzie miał tyle samo? I jak to się ma do ataków, które przecież są dobierane po ewolucji losowo, a też się od siebie różnią na lepsze i gorsze?
#7

Ataki nie wliczają się do CP (czyli do % też nie). Po ewolucji Eevee będzie miał takie samo IV: "You are able to narrow down the Pokemon by leveling it up OR evolving it".
#8

Jeżeli eevee ma świetne iv, vaporeon będzie miał te sameUśmiech
Co do ataków to niestety losowe.

Co do Drowzee - to są możliwe opcje iv. Potrenuj go raz - dwa to wyniki powinny być dokładniejsze. Wydaje się przeciętny.
#9

I w takim przypadku po co wybieranie idealnego eevee, skoro po ewolucji i tak wszystko będzie losowe? Upewniam się, czy jest sens szukać przed ewolucją, czy dopiero po.
Jeszcze co do ataków - w takim wypadku najlepiej by było znaleźć pokemona z najlepszym IV i przy tym z najlepszą konfiguracją ataków?

Edit: Zostałam wyprzedzona Duży uśmiech Pierwsze pytanie odpada Duży uśmiech
#10

Co do drugiego: oczywiście, ale ataki sprawdź po ewolucji Uśmiech


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Poradnik - Jak za pomocą karty Google Play kupić pokecoinsy. chudy_2001 0 3,072 12-17-2016, 18:08
Ostatni post: chudy_2001Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości