• 3 głosów - średnia: 3.67
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[PORADNIK] Jak trenować i ewoluować pokemony tak, by było to najskuteczniejsze

[Obrazek: GxeZzCy.png]

To chyba jedno z najczęściej zadawanych pytań odnośnie gry. Większość graczy zdecydowanie trenuje i ewoluuje pokemony od samego początku - i nie ma w tym nic złego, bo to przede wszystkim gra która ma nam sprawiać rozrywkę. Wiem jednak, że wielu graczom zależy na optymalnym wykorzystywaniu zasobów gry (stardust i candy) a jeszcze innym na pozostawieniu konkurencji w okolicy daleko w tyle. Przedstawię Wam dwie strategie: pierwsza będzie w zasadzie uproszczoną wersją drugiej i będzie skupiała się na optymalnym wykorzystaniu pyłu, a druga sięgnie dużo głębiej w kod gry i jest przeznaczona dla nerdów Duży uśmiech  Zaczynajmy!  

[Obrazek: eOMaSvV.png]
Gdy gra tylko stała się dostępna, wielu graczy postanowiło od razu trenować i ewoluować pokemony. To bardzo kuszące - łatwiej zdobywać GYMy, nowe ewolucje dodają sporo XP i szybciej pniemy się na wyższe poziomy, kompletując po drodze Pokedex. Postaram się jednak udowodnić, że warto być cierpliwym i trochę poczekać! 
[Obrazek: naYybKW.png]
Załóżmy, że złapałeś fajnego Bulbasaura. Potrzebujesz 25 candy, by go ewoluować w Ivysaura - i następnie 100, by mieć Venusaura. Najkorzystniej jest poczekać z ewolucją, aż będziesz miał wszystkie 125 potrzebnych candy. Brzmi masakrycznie? Co to daje?
Załóżmy, że Bulbasaura miałeś jako startera na 1szym poziomie. Trenowałeś go, uzbierałeś wreszcie 25 candy by ewoluować go w Ivysaura na poziomie dajmy na to czwartym. Następnie zbierasz 100 candy na tego wyczekiwanego Venusaura... Zajmuje to mnóstwo czasu, i nagle gdy już uzbierasz te 100 candy okazuje się, że znajdujesz bulbasaura o CP rzędu 200, a nie tak jak Twój starter - 14. Ewoluując takiego silnego bulbasaura zaoszczędzasz mnóstwo star dust i... Twojego czasu. Minusy? Twoje pokemony są długo słabe i nie masz zdobywać GYMów. Ale gdy już osiągniesz odpowiedni poziom z zaoszczędzonym pyłem i candies, Twój pokemon będzie o wiele silniejszy. Po pewnym czasie oczywiście i jeden i drugi osiągnie maksymalne CP - ale ten złapany z wyższym CP osiągnie to szybciej i taniej. Kiedy zacząć ewoluować pokemony? Im później tym lepiej - max cp dla dzikich poków to 30lvl, ale kto by tyle czekał. Najlepiej jest zacząć to robić od 20 poziomu.

Podsumowując: Cierpliwość popłaca. Wytrzymaj trochę, a będzie Ci dużo łatwiej trenować pokemony z zaoszczędzonym pyłem i candy. Powinno to dotyczyć zwłaszcza graczy, którzy nie kupują przedmiotów w sklepie za pieniądze/mają trudny dostęp do pokestopów. Później poziomy wbija się dużo wolniej i zaczyna brakować balli do łapania poków => mniej pyłu i candy!

[Obrazek: FDeLped.png]

Ostrzegam: Będzie długo, skomplikowanie, nudno i prawdopodobnie większość z Was będzie musiała wyjąć kalkulator. Jeżeli Cię to nie interesuje - przerwij czytanie teraz Duży uśmiech  Dla przeciętnego gracza nie ma to większego znaczenia - znaczenie będzie to miało tylko za parę lat, gdy wiele osób będzie miało maksymalny poziom i walki w gymach będą trudniejsze - decydować będą minimalne przewagi w statystykach pokemonów. Jeżeli użyjesz tej metody, uzyskasz maksymalnie statystyki lepsze o kilka do 10% Uśmiech dla większości jest to zupełnie zatem pomijalne.  

W Pokemon Go mamy do czynienia z trzema parametrami w kodzie gry dla każdego pokemona: Attack, Stamina i Defense. Atak i Obrona oczywiście liczą się w obliczaniu przez grę obrażeń w walkach - więcej ataku = więcej obrażeń, więcej obrony = mniej obrażeń. Stamina dotyczy natomiast HP danego pokemona. Im wyższa, tym więcej HP ma dany pokemon. CP pokemona jest obliczane właśnie w oparciu o te 3 statystki. Każdy rodzaj pokemona ma swoje podstawowe wartości tych statystyk. W poprzedni weekend omawialiśmy sobie Vaporeona. Jest to obecnie jeden z absolutnie najsilniejszych pokemonów - niech posłuży nam za przykład. W  grze ma on następujące podstawowe "ukryte" staty:

ATK 186
DEF 168
STA 260

Każdy Vaporeon w grze ma te same statystyki podstawowe.
 Jeżeli chcecie poznać bazowe statystyki reszty poków w grze, kliknijcie tutaj

Ale ale - dlaczego zatem każdy Vaporeon jest inny? Otóż każdy pokemon, poza tymi bazowymi statystykami posiada tak zwane IVs - Individual Values. To liczba od 0 do 15, która jest dodawana do każdej z tych statystyk. Jeżeli mówi się, że jakiś Vaporeon ma IV 15/15/15 oznacza to, że ma statystyki idealne i lepszych się nie da mieć. Pokemon o IV 8/6/7 jest za to "słaby", 10/11/10 przeciętny, itd. Jak łatwo się domyślić, Vaporeon o IV 15 będzie silniejszy, i jego max CP będzie wyższe!

No dobra, ale jak to wykorzystać? Otóż należy obliczyć IV dla swoich pokemonów i wybrać najlepszego. Nie zawsze jest to korzystne, bo pokemon "dziki" z wysokim CP za lvl może mieć słabsze IV niż pokemon dużo słabszy którego złapaliśmy na niższym lvl. Zatem trening pokemona z dobrymi IV może być wymagający. Czy warto? Sami zdecydujcie.

[Obrazek: mfAIMke.jpg]

Jak policzyć IV? Polecam ten kalkulator online. Obsługa jest intuicyjna - wybieracie rodzaj pokemona, uzupełniacie CP i HP, koszt treningu, i zaznaczacie czy był trenowany czy nie. Otrzymujecie następnie informacje o szacowanych IV danego pokemona. Dla przykładu, okazało się że Eevee którego złapałem na 6 poziomie jest idealny w 95%, a ten którego złapałem z wysokim CP dzisiaj - ma bardzo słabe IV. I tutaj do Was należy decyzja, czy pójdziecie ciężką drogą i będziecie trenować pokemona o słabszym CP ale idealnych IV, czy pójdziecie łatwą drogą i się nie będziecie tym przejmować Uśmiech Pamiętajcie, że IV nie są w tej grze aż tak istotne. Pokemon z idealnymi IV będzie tylko o kilka % silniejszy od pokemona z przeciętnymi wartościami IV - ale na maksymalnym poziomie będzie to kiedyś miało znaczenie. Decyzja należy do Was!

Mam nadzieję, że poradnik wyjasnił wiele wątpliwości. Jeżeli macie jeszcze jakieś pytania - piszcie.
Zobacz też

Cóż, myślę, że warto po prostu czekać do 30lvl, zbierać co najciekawsze okazy i wtedy zadecydować którego pokemona trenować.
[Obrazek: PGPLF-2pn_apesqnx.png]

Tak ja robię Uśmiech Mam naskładane już na ewolucję i trening Eevee itd, ale wciąż czekam na lvl 30 Uśmiech

Ło stary, szacuneczek za takie strony i porady! Ze swojej strony dodam, że pokemona z idealnym IV opłaca się mieć, gdy ma też dobre bazowe statystyki (typu Snorlax, Dragonite itp.). W innym przypadku szkoda na to czasu, bo i tak przegra z OP czempionami i lepiej pakować w tego z największym CP Uśmiech

Podpowiesz mi jeszcze, jak interpretować wyniki kalkulatora? 

Przykładowo ten Drowzee 
[Obrazek: Desktop_2016-07-22_00-07-26-142.jpg]
[Obrazek: PGPLF-2pn_apesqnx.png]

Po ewolucji eevee, który ma 95%, przykładowo vaporeon będzie miał tyle samo? I jak to się ma do ataków, które przecież są dobierane po ewolucji losowo, a też się od siebie różnią na lepsze i gorsze?

Ataki nie wliczają się do CP (czyli do % też nie). Po ewolucji Eevee będzie miał takie samo IV: "You are able to narrow down the Pokemon by leveling it up OR evolving it".

Jeżeli eevee ma świetne iv, vaporeon będzie miał te sameUśmiech
Co do ataków to niestety losowe.

Co do Drowzee - to są możliwe opcje iv. Potrenuj go raz - dwa to wyniki powinny być dokładniejsze. Wydaje się przeciętny.

I w takim przypadku po co wybieranie idealnego eevee, skoro po ewolucji i tak wszystko będzie losowe? Upewniam się, czy jest sens szukać przed ewolucją, czy dopiero po.
Jeszcze co do ataków - w takim wypadku najlepiej by było znaleźć pokemona z najlepszym IV i przy tym z najlepszą konfiguracją ataków?

Edit: Zostałam wyprzedzona Duży uśmiech Pierwsze pytanie odpada Duży uśmiech

Co do drugiego: oczywiście, ale ataki sprawdź po ewolucji Uśmiech