• 2 głosów - średnia: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Poradnik] Płatności w Sklepie Google Play

Ponieważ od czasu do czasu pojawiają się pytania o płatności w Pokemon Go i sposób zakupywania coinsów to dla odpowiedzi na te pytania postanowiłem napisać niniejszy poradnik. Obejmuje on podpinanie i dokonywanie płatności w systemie Android.

Jak doskonale już zapewne wiecie w Pokemon Go można kupywać monety, które to monety można wymienić na naprawdę fajne przedmioty umilające rozgrywkę lub np powiększyć plecak! Jednak jeżeli dotąd nic nie kupiliście przez Sklep Play to sam sposób zakupu czy konfiguracja płatności mogą Wam się wydać skomplikowane. Tak naprawdę nic prostszego!

Na początek musimy się zastanowić jak chcemy płacić za zakupy. Jest kilka opcji, postaram się o każdej z nich napisać kilka słów.

1) Karta kredytowa / karta płatnicza - chyba najbardziej rozpowszechniony sposób płacenia w internecie. Jeżeli jesteście dumnymi posiadaczami konta w jakimś banku to z dużym prawdopodobieństwem jesteście także właścicielami karty płatniczej do owego konta. I tu dobra wiadomość bo większość kart płatniczych może służyć do płacenia online, w tym w Sklepie Play. Plusem płacenia kartą jest prostota obsługi. Podpinacie kartę pod konto Google (instrukcje w dalszej części poradnika) i tak długo jak macie pieniądze na koncie bądź debet na karcie, tak długo możecie dokonywać płatności. Przykładem banku, którego kart płatniczych można używać do płatności online jest chociażby BZ WBK, z którego sam korzystam.

Aby jednak móc dokonywać taką kartą płatności należy upewnić się że posiadamy numer karty (16 cyfrowy na przedzie karty) oraz datę ważności karty (miesiąc/rok) i trzy- bądź cztero- cyfrowy kod CVV2 (te informacje znajdują się na tyle karty). Jeżeli karta nie posiada takich informacji to raczej nie będzie możliwości z jej pomocą dokonywać płatności online. Jeżeli mamy wątpliwości to zawsze istnieje opcja kontaktu z bankiem celem weryfikacji czy nasza karta udostępnia taką opcję (szczególnie że część naprawdę starych kart płatniczych nie daje możliwości płacenia online pomimo posiadania wszystkich wymienionych danych). Oprócz tego należy zalogować się do konta internetowego lub skontaktować się z bankiem żeby ustalić limity płatności kartą online. W przypadku BZ WBK wygląda to następująco:

Po zalogowaniu wchodzimy w "Ustawienia" a następnie wybieramy "Limity dla kart".

[Obrazek: ioqdyx.jpg]

Następnie ustawiamy limity transakcji internetowych (tyle ile chcemy dziennie i miesięcznie maksymalnie wydać, oczywiście można te limity w każdej chwili zmienić).

[Obrazek: 2dmh5ja.jpg]

Dodatkowo niektóre banki oferują tzw karty wirtualne. Jednym z takich banków jest ING. Działa to na tej zasadzie że nie dostajemy fizycznie samej karty ale otrzymujemy kod karty, datę ważności i numer CVV2 i możemy dokonywać płatności online, pieniądze są wtedy pobierane z dedykowanego dla karty konta w systemie.

Aby zamówić taką kartę w ING (otrzymujemy ją natychmiastowo po zamówieniu) należy zalogować się i wybrać "Oferta ING" a następnie "Karty".

[Obrazek: w9bedw.jpg]

W ofercie, która się pojawi jest opcja "Karta wirtualna", przez którą taką kartę możemy zamówić.

No więc mamy kartę z wszelkimi potrzebnymi danymi, mamy saldo/pieniądze na koncie, co dalej? Na telefonie otwieramy Sklep Play i z menu wybieramy "Konto" a następnie "Metody płatności".

Naciskamy na przycisk "+" celem dodania nowej płatności, wybieramy "Dodaj kartę kredytową lub debetową" a następnie podajemy wszystkie informacje odnośnie karty, o które zostaniemy poproszeni. Po udanym dodaniu karty od razu będzie można dokonywać zakupów w Sklepie Play.

2) Płatność przez kod - opcja dla wszystkich, którzy chcą mieć maksymalną kontrolę nad wydawanymi pieniędzymi i nie chcą przekroczyć jakiegoś ustalonego przez siebie pułapu. Płatność działa na zasadzie karty zdrapki. Kupujecie kartę Google Play Store (dostępne na allegro i w wielu sklepach komputerowych) i podany na karcie kod wykorzystujecie w Google Play Store. W ten sposób swoje konto Google zasilacie pewną kwotą, którą możecie wykorzystać na zakupy w Google Play Store lub w samych aplikacjach (w tym w Pokemon Go). Karty dostępne są w nominałach 50, 75 i 150zł. Więcej o tym gdzie kupić takie karty znajdziecie tutaj:

https://play.google.com/intl/pl_pl/about/giftcards/

Same kody można też kupić na Allegro (po wpisaniu frazy Google Play) z tym że sprzedawcy zwykle doliczają około 4zł prowizji. Zaletą kupowania na Allegro takiej karty jest to że nie musicie się ruszać z domu a kod zwykle otrzymujecie w ciągu 5-10 minut.

No więc zakupiliśmy kartę, mamy kod, co dalej? Na telefonie otwieramy Sklep Play i z menu wybieramy "Zrealizuj kod". Po wpisaniu kodu aplikacja upewni się co do konta Google do jakiego przypisujemy saldo (koniecznie należy zwrócić na to uwagę jeżeli w telefonie mamy podpięte więcej kont Google) i po zatwierdzeniu dane saldo jest od razu dostępne i można dokonywać płatności.

3) Płatność przez operatora - opcja dla tych, którzy zamiast używania zdrapek czy dodawania karty wolą żeby rachunki dopisywały się do rachunków telefonicznych. W tym przypadku należy skontaktować się z operatorem lub sprawdzić na swoim koncie abonenckim online czy opcja dopisywania do rachunku jest włączona

W przypadku operatora PLAY należy zalogować się do PLAY24 (https://logowanie.play.pl/opensso/logowanie), przejść do "Pakiety i usługi", wybrać "Usługi dodatkowe".

[Obrazek: 2rglzc4.jpg]

Następnie należy sprawdzić stan usługi o nazwie "Blokada Zakupów Mobilnych". Jeżeli status to "Włączony" to nie możemy dokonywać płatności przez Sklep Google. Należy wyłączyć blokadę aby było to możliwe.

[Obrazek: n6wbqb.jpg]

Zmiana statusu aktywacji może trwać do 24 godzin więc możliwe że dopiero na następny dzień będzie można dokonywać płatności w Sklepie Play i w Pokemon Go. Wtedy po wybraniu opcji zakupu monet wybieramy "Skorzystaj z płatności przez operatora".

To na tyle w tym poradniku, mam nadzieję że komuś się przyda Uśmiech Jeżeli komuś rzuci się w oczy jakiś błąd dajcie znać, poprawię.
There is no shelter from the storm.

[Obrazek: 16h53bd.jpg]
Zobacz też

(08-08-2016, 18:39 )DerVuSSH napisał(a): Aby jednak móc dokonywać taką kartą płatności należy upewnić się że posiadamy numer karty (16 cyfrowy na przedzie karty) oraz datę ważności karty (miesiąc/rok) i trzy- bądź cztero- cyfrowy kod CVV2 (te informacje znajdują się na tyle karty). Jeżeli karta nie posiada takich informacji to raczej nie będzie możliwości z jej pomocą dokonywać płatności online. Jeżeli mamy wątpliwości to zawsze istnieje opcja kontaktu z bankiem celem weryfikacji czy nasza karta udostępnia taką opcję.

Od siebie dodam coś co kiedyś podpowiedział mi przedstawiciel u mnie w banku. Niektóre starsze karty nie posiadają możliwości płatności online (pomimo nadrukowanego numeru karty oraz CVV2). Prostym sposobem sprawdzenia czy twoja karta posiada taką możliwość jest przejechanie palcem po numerze karty. Jeżeli cyfry są wyczuwalne (są tłoczone, a nie drukowane) karta ma możliwość płatności online.

Dzięki, zamieszczę część uwagi. Co do wypukłości wstrzymam się do czasu aż potwierdzę że działa to dla wszystkich kart z każdego banku.

Miałem właśnie pisać, że nie każda karta ma takową możliwość. Zawsze byłem przekonany, że można płacić jedynie kartą kredytową w Google Play (używam iphone). Poradnik faktycznie może się przydać. Ostatnio trochę szumu wokół problemu z kupnem pokecoins.

Poradnik ładny, przejrzysty. Plusik Oczko
[...] idź wyp­rosto­wany wśród tych co na ko­lanach, wśród od­wróco­nych ple­cami i oba­lonych w proch, oca­lałeś nie po to aby żyć [...] Bądź wier­ny. Idź. 

(08-08-2016, 19:49 )Raager napisał(a): Miałem właśnie pisać, że nie każda karta ma takową możliwość. Zawsze byłem przekonany, że można płacić jedynie kartą kredytową w Google Play (używam iphone). Poradnik faktycznie może się przydać. Ostatnio trochę szumu wokół problemu z kupnem pokecoins.

Dzięki. Jeżeli masz ochotę i czas to jak podrzucisz mi screeny z płatności jak to wygląda na iPhone lub opis jakie menu klikać i które opcje płatności działają w iPhone to zawsze mogę dodać do poradnika Uśmiech

Z serii poradnik dla kompletnie niezaradnych chapter 1: płatności online. +
[Obrazek: tulmiwory.png]

(08-08-2016, 19:56 )Menier napisał(a): Z serii poradnik dla kompletnie niezaradnych chapter 1: płatności online. +

Osoby ogarnięte nie potrzebują poradników ale w ich obywatelskim obowiązku jest je tworzyć! Thx Oczko
Poza tym pamiętam jak sam pierwszy raz szukałem czegoś do płatności online. Trochę trwało zanim znalazłem opcję kart wirtualnych a to bardzo wygodna metoda. Po co inni mają sami do tego dochodzić z czasem, niech korzystają Uśmiech

(08-08-2016, 19:52 )DerVuSSH napisał(a):
(08-08-2016, 19:49 )Raager napisał(a): Miałem właśnie pisać, że nie każda karta ma takową możliwość. Zawsze byłem przekonany, że można płacić jedynie kartą kredytową w Google Play (używam iphone). Poradnik faktycznie może się przydać. Ostatnio trochę szumu wokół problemu z kupnem pokecoins.

Dzięki. Jeżeli masz ochotę i czas to jak podrzucisz mi screeny z płatności jak to wygląda na iPhone lub opis jakie menu klikać i które opcje płatności działają w iPhone to zawsze mogę dodać do poradnika Uśmiech

B
(08-08-2016, 19:52 )DerVuSSH napisał(a):

Bardzo chętnie, ale to jak znajdę wolną chwilę. Uśmiech
[...] idź wyp­rosto­wany wśród tych co na ko­lanach, wśród od­wróco­nych ple­cami i oba­lonych w proch, oca­lałeś nie po to aby żyć [...] Bądź wier­ny. Idź. 

Szkoda, że w iPhone nie można dopisać do rachunku Smutny
a jeśli chodzi o dopisywanie do rachunku operatora w Androidzie, czy kwotę jaką możemy max wydać na takie płatności ustala operator czy możemy sami? jeśli sami to gdzie można to ustawić? a jeśli tylko operator to czy i gdzie można wnioskować o wyższy limit?

(08-11-2016, 09:44 )Mwmadawo napisał(a): Szkoda, że w iPhone nie można dopisać do rachunku Smutny
a jeśli chodzi o dopisywanie do rachunku operatora w Androidzie, czy kwotę jaką możemy max wydać na takie płatności ustala operator czy możemy sami? jeśli sami to gdzie można to ustawić? a jeśli tylko operator to czy i gdzie można wnioskować o wyższy limit?

Z tego co wiem taki limit jest ustalony przez operatora i można u operatora wnioskować o zmianę limitu. Przy czym pewnie trzeba będzie wniosek złożyć pisemnie. Najlepiej zapytać o wzór wniosku na infolinii.

W Play - http://www.play.pl/uslugi/dopisz-do-rachunku-play/ - FAQ

12. Ile mogę wydać na zakupy w Sklepie Google Play?
Masz możliwość sprawdzenia kwoty jaka pozostała do wydania w Sklepie Google Play w serwisie PLAY24 oraz kontaktując się z PLAY pod numerem *500.
"Zmiana teamu w grze powinna być możliwa! Dlaczego skazywać ludzi na grę pod gorszym kolorem tylko dlatego że w chwili słabości nie wybrali koloru czerwonego?!"